Holdoversigt

På denne side kan du få et overblik over alle de aktiviteter der henvender sig til voksne 30+ og op samt seniorer. De er forankret i alle BMI´s eksisterende afdelinger og er der spørgsmål hertil så kontakt vores frivillige projektkoordinator Anette, som kan sætte dig i forbindelse med trænere og tovholdere på området i de enkelte afdelinger.


Badminton

Det grå guld

Mandag kl.10.00, onsdag kl.9.30 og fredag kl.9.30, BMI hallen

Voksen-øvede

Mandag kl.19.30-21.30 og onsdag kl.19.00-20.30 i Egelundhallen

Voksenfjer-nybegyndere

Torsdag kl.20.00 på Malling Skole, store sal


Basketball

Forældrebasket

Torsdag kl.19.30-21.00 på Beder Skole, store sal

Basket-oldboys

Torsdag kl.20.30-22.00 i BMI hallen


Brætspil

En gang om ugen

 Tirsdag kl.18.30-22 i Cafe Klubånd


Bueskydning

En gang om ugen

 Søndag kl.16.30-18.00 i BMI hallen


Fitness

Fitness – Fri træning

Åben alle dage kl.05.00-23.00 i Egelund

Cross-training

Tirsdag kl.17.00-18.00 og lørdag kl.9.15-10.15 udenfor Egelund


Floorball

Floorball fra 20+ og op

Mandag kl.20.00-21.30 på Malling Skole, lille sal.


Fodbold

Oldgirls-fodbold-øvede (29+)

Mandag kl.18.30-20.00 i Lunden v. Egelund

Oldboys-fodbold-øvede (29+)

Mandag kl.20.00-21.30 v. Egelund

Motionsfodbold

Torsdag kl.19.30 v. Egelund.


Gymnastik

Naturtræning

Torsdag kl.9.30 – starter i april 2020 v. Kilden i Beder

Pilates på Stenrosevej 8 i Beder

Pilates for nybegyndere, mandag kl. 16.30-17.30

Pilates for øvede, mandag kl.17.40-18.40

Pilates for nybegyndere, onsdag kl.12.00-13.00

Pilates for øvede, torsdag kl.11.30-12.30

Bevægelse og afspænding, seniordamer 50+

Mandag kl.17.00-17.55 på Beder Skole, lille sal

Herregymnasik 50+

Mandag kl.18.00-18.55 på Beder Skole, lille sal

Kropstræning

Mandag kl.19.10-20.30 på Beder Skole, lille sal

Kom i form

Onsdag kl.18.40-19.50 på Beder Skole, lille sal

Nia dans

Torsdag kl.19.00-20.00 på Beder Skole, lille sal

Jazzdamer

Tirsdag kl.18.30-20.00 på Beder skole, store sal

Hold dig i form, kvinder 50+

Mandag kl.18.15-19.15 på Malling skole, lille sal.


Håndbold

Damesenior-øvede

Tirsdag kl. 19.45-21-15 i BMI hallen

Herresenior -øvede

Tirsdag kl.20.00-21-30 i Egelundhallen

Torsdag kl.21.00-22.30 i BMI hallen


Krolf

En gang om ugen

Tirsdag kl.10.00 i Lunden v. Egelund


Løb og Motion

Fælles løbetræning

Onsdag kl.17.30 fra Egelundhallen

Lørdag kl.10.00 fra Tømmerpladsen

Løbeskole for nybegyndere
(starter i april 2020)

Onsdag kl. 17.30 fra Egelundhallen

Lørdage kl. 10.00 fra Tømmerpladsen

Powerwalk

Lørdag kl.10.00 fra Tømmerpladsen

Lange traveture

1. søndag i måneden kl.10.30-13.30 fra Egelundhallen

Styrketræning

Mandag kl.18.00-19.00 på Beder Skole, store sal


Orienteringsløb

Familietræning-orientering

lørdag kl.11.00-12.00 fra Egelund/Fløjstrup (starter i april 2020)

Voksen-orientering

onsdag kl.18-20 fra Egelund, (starter i april 2020).


Petanque

Hele året

Torsdag og søndag kl.10.00

Fra april

Tirsdag kl.18.30


Skydning

Skydning 30+

Mandag kl.18.00-19.30 v. Egelund

Skydning senior

Mandag kl.19.30-20.30 v. Egelund


Spinning

Spin 1

Mandag kl.17.00-18.00

onsdag kl.19.00-20.00

torsdag kl.17.00-18.00

(Alle i Egelund)

Mandagsspin

Mandag kl.19.00-20.00 i Egelund

Basis

Tirsdag kl.17.00-18.00

onsdag kl.17.00-18.00

(Alle i Egelund)

Interval

Tirsdag kl.18.30-20.00

torsdag kl.18.30-20.00

(Alle i Egelund)

Lørdagsspin

Lørdag kl.8.30-9.30 i Egelund

Landevejscykling

Lørdag formiddag om sommeren fra Egelund


Svømning

Morgenfriske svømmere

Tirsdag kl.8.00-9.00 – starter i april 2020

Strandløvernes vandkamp og vandmotionshold

Tirsdag kl.9.00-10.00 – starter i april 2020

Svømmetræning for voksne

Tirsdag kl.19.30-20.35

Motionssvømning

Mandag kl.18.35-19.45

onsdag kl.18.40-20.45

lørdag kl.8.00-12.00

(Én tilmelding giver adgang til alle tre tidspunkter)

Pensionistsvømning

Onsdag kl.15.00-15.35

onsdag kl.15.35-16.10

Aquafit

Mandag kl.19.50-20.30


Tennis

Tennis-nybegyndere

Søndag kl.17.00-18.30 – starter i maj

Tennis-begynderplus

Tirsdag kl.17.30-19.00 – starter i maj

Tennis-mellemgruppe

Mandag og torsdag kl.19.00-21.00 – starter i maj

Tennis-øvede

Mandag kl.19.00-21.00 – starter i maj


Volleyball

Volleyball-øvede

Torsdag kl.19.00-21.00 i Egelundhallen


Café Klubånd

Gåtur

Tirsdag kl. 9.00 fra Egelundhallen

Bliv frivillig

Bliv frivillig i Cafe Klubånd eller Team Klubånd og gør en forskel for dit lokalområde. Kontakt BMI´s foreningsudvikler:
Christine Winding-Lauritzen
Tlf.: 20 12 86 88
Mail: christine.winding-lauritzen@dgi.dk