Oktober for BMI Løb & Motion – høj aktivitet som vanligt!

Holder de dog aldrig pause i Løb & Motion, spørger nogle. Næh, faktisk ikke, og efter en september, der bød på fem officielle løb for andre arrangører og tre af vores egne løb (herunder et 200-halvmaratons jubilæum), sætter vi kursen mod en oktober, der også ser aktiv ud.

Først sender vi syv løbere til Give for at deltage i Bland-Selv-Slik-Løbet – et halvmaraton, der indgår i Martinsen Midtjysk Mini Major (en løbsserie, vi er med til at arrangere, og som (spoiler!) kommer igen i 2026).

Fire af vores løbere skal også til Brabrand Sø Halvmaraton for at fejre 9-års jubilæumsløb.

Løb for Knæk Cancer er blevet en ny-klassiker, og vi har i skrivende stund 13 deltagere på startlisten til enten 4 eller 7 km (walk eller løb) med start i Mindeparken.

Og så slutter vi – måske – måneden af med årets sidste Pizza Run fra Beder Torv! (og det kan da også være, at vi finder et løb eller to undervejs i måneden, som vi også lige skal være med til)

Kan du lide den slags aktivitet? Skal du være med? Så glæder vi os til at møde dig og dine ben! 😊

Meld dig ind her

 

Seneste nyt fra foreningen

Nyhed 1

HUSK at møde op mandag d. 7. oktober til møde om klubbens udvikling. Seneste nyt

Læs mere »

Nyhed 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis,

Læs mere »

Nyhed 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis,

Læs mere »

Nyhed 4

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis,

Læs mere »