Efter en pause er BMI Madklub nu for alvor tilbage og mere livlig end nogensinde. Sæsonen bugner med nye hold for både familier, unge og voksne, og der er rig mulighed for at lære, smage og dele måltider i fællesskab.
Madklubben handler om mere end mad
I BMI Madklub laver vi ikke bare mad – vi oplever mad. Sammen laver, smager og spiser vi, og selv opvasken tager vi i fællesskab. Et delt måltid skaber gode snakke, grin og fællesskab, og madklubben er derfor ikke kun godt for køkkenfærdighederne, men også for den mentale trivsel.
Deltagerne får:
Køkkenfærdigheder for livet: Lær alt fra at hakke løg og skære grøntsager til tilberedning og tilsmagning fra erfarne kokke.
Smagsoplevelser og mad-sprog: Træn evnen til at sætte ord på smag, så du kan lave mad, der passer præcist til dig og din familie.
Måltider, der bringer os sammen: Nyd maden i fællesskab og oplev, at madlavning kan være både hyggelig, lærerig og smagfuld.
Nye hold i sæsonen
Familiehold
Lær at lave mad sammen som familie og giv børnene køkkenfærdigheder, de kan tage med hjem.
Ungehold i samarbejde med UNG i Aarhus
Kan du komme jordbær på en pizza? Hvordan skaber mad på restauranter, hjemme eller i klubben følelser og smagsoplevelser? Sammen med en professionel kok kan unge nu udforske madens mange mysterier og lære både teknik og kreativitet i køkkenet.
Voksenhold i samarbejde med Hjerteforeningen
“Hjertevenlig mad i Malling” giver inspiration til sund, indbydende og spændende mad lavet af frugter, grøntsager, bælg- og rodfrugter samt krydderurter. Fem hyggelige aftener giver dig mulighed for at eksperimentere med sæsonens vitaminrige råvarer og nyde fællesskabet ved bordet.
Læs mere og tilmeld dig vores hold lige her
Beder-Malling Idrætsforening
Egelund Idrætscenter
Bredgade 5, 8340 Malling
CVR.: 76078610
CFR.: 1299025
Hovedforeningens konto: 1917 9170058806
Aktiviteter under hovedafdeling: 1917 7563653218