Fra Havhus til Badehus på Ajstrup Strand

Hvorfor

Året rundt ser vi et voksende og aktivt badeliv langs Ajstrup Strand. Sommergæster og vinterbadere langs hele Ajstrup strand. De senere år bades der i stigende grad dels fra Århus Kommunes badebro i den nordlige ende af stranden, og dels ved grundejerforeningens badebro i den sydlige del af stranden.

“Badehusene ved Ajstrup Strand” kalder vi et revideret projekt for permanente faciliteter ved Ajstrup Strand. Her arbejder Beder- Malling Vinterbadeklub og BMI henimod et mindre byggeri ved nuværende nordlige toiletbygning ”under skrænten” ved Ajstrup Strand.

Formålet med “Badehusene ved Ajstrup Strand” er, at de bliver et blåt mødested for alle, der holder af at bade og at færdes på stranden og langs kysten.

Hvor
Byggeriet erstatter den nuværende nordlige toiletbygning mellem Rughavevej og Havvænget. Omkring og mellem de to bygninger vil der være beplantning, som vil få byggeriet til at falde naturligt ind i området.

Projektet består af to mindre bygninger placeret overfor hinanden. Hver bygning på ca 35 m2 med gavlene indlejret i skrænten. Der opføres også en helårsbadebro.

  • Den nordlige bygning indeholder to offentlige toiletter, det ene et handicaptoilet, samt et åbent offentligt omklædningsrum.
  • Den sydlige bygning indeholder en elopvarmet sauna med plads til ca 20 personer, saunaen vil være åben for såvel medlemmer som ikke medlemmer.
  • Alle rum vil være tilgængelige for kørestolsbrugere.

 

Velkommen

Vi afholder den 7. oktober kl. 19-21 et borgermøde i Cafe Klubånd, Egelund i Malling – hvor vi fremlægger projektet, åbner dialog, svarer på spørgsmål – og serverer en kop kaffe.