Onsdag den 11. marts blev det første informationsmøde om Mænds Mødested i BMI afholdt i Café Klubånd. Aftenen bød på gode oplæg, fælles spisning og en engageret dialog om at skabe et nyt fællesskab for mænd i lokalområdet.
Deltagerne fik først et inspirerende oplæg fra Emma Minella Arildsen, fællesskabskonsulent hos Mænds Mødesteder, som fortalte om tankerne bag konceptet og erfaringer fra andre steder i landet. Herefter delte Søren Chr. Sørensen, der har været med til at starte et Mænds Mødested op i Silkeborg, sine erfaringer med at opbygge et lokalt fællesskab for mænd.
Efter oplæggene fortsatte aftenen med fælles spisning i Café Klubånd, hvor snakken gik livligt rundt om bordene. Stemningen var præget af nysgerrighed og interesse for at udvikle et nyt fællesskab i Beder-Malling.
Mænds Mødested er et åbent fællesskab for alle mænd. Her handler det ikke om præstation, men om at være sammen om aktiviteter og interesser i et uformelt fællesskab. Aktiviteterne bestemmes af deltagerne selv og kan for eksempel være madklub, værksted, cykelture, læsegrupper eller teknikhjælp – kun fantasien sætter grænser.
Næste skridt er et nyt møde onsdag den 18. marts kl. 17–18, hvor deltagerne sammen skal drøfte, hvordan BMI’s Mænds Mødested skal udvikle sig fremover.
Har du spørgsmål eller lyst til at høre mere om initiativet, er du velkommen til at kontakte BMI på
foreningsudvikler@bmiegelund.dk.
Beder-Malling Idrætsforening
Egelund Idrætscenter
Bredgade 5, 8340 Malling
CVR.: 76078610
CFR.: 1299025
Hovedforeningens konto: 1917 9170058806
MobilePay: #110905
Aktiviteter under hovedafdeling: 1917 7563653218