Det lange arbejde med at udbygge Egelund Idrætscenter til et tidssvarende samlingspunkt i Beder-Malling med 1700 nye kvadratmeter til fællesskab og idræt kan nu gøres til virkelighed
Borgerne i Beder, Malling og omegn kan se frem til en stor udvidelse af idrætsfaciliteterne i Egelund og masser af nye fleksible kvadratmeter. Udvidelsen af Egelund Idrætscenter, som har været på tegnebrættet i over 10 år kan nu realiseres med en donation fra Salling Fondene på syv millioner kroner, og byggeriet kan igangsættes i kommende kalenderår.
Ny Egelund Idrætscenter
Udvidelsen af Egelund Idrætscenter vil bestå af en stor fælles kerne med mødelokaler, opholdsområder og multisal, som giver rum til mange former for aktiviteter og fællesskaber – både dem der mangler plads nu, og dem vi endnu ikke kender. Samtidigt udvides centeret med to nye store idrætsområder, som giver plads til mange hundrede nye brugere. Med opførelsen af en ny og moderne spring- og bevægelseshal, vil vi kunne samle vores store gymnastikafdeling i Egelund, foruden at skabe nye og bedre muligheder for f.eks. senioridræt. Derudover vil byggeriet give vores foreningsfitness en væsentlig udvidelse og opgradering, som giver plads til nye meningsfulde træningsfællesskaber.
“Vores lokalområde er i hastig vækst, og vi mærker i idrætsforeningen stort pres på lokalerne, men også en stor lyst til at afprøve nye aktiviteter og deltage i de mange frivillige fællesskaber i og omkring Egelund Idrætscenter. Det giver et behov for fleksible møde- og aktivitetslokaler, for at kunne nå foreningens visioner om at være det lokale kulturelle samlingspunkt, hvor fællesskabet opleves på tværs af alle de aktiviteter, der foregår i Egelund. Donationen fra Salling Fondene gør det muligt at virkeliggøre drømmen, og vi oplever det som en stor anerkendelse af den enorme frivillige indsats i hele foreningen. Og så er vi selvfølgelig utroligt glade for, at få den sidste store afdeling – Gymnastikafdelingen ”hjem” til Egelund, samt at kunne tilbyde de mange Fitnessmedlemmer nogle lokaler, de kan være i,” siger Jørn Riis fra Beder Malling Idrætsforening.
Med donationen fra Salling Fondene er det muligt at realisere en udbygning, og de kommende måneders arbejde skal sikre, at vi når så tæt på drømmebyggeriet som muligt. Forventningen er, at byggeriet starter i løbet af 2027 og kan tages i brug 2028.
”Egelund Idrætscenter spiller allerede i dag en vigtig rolle i lokalområdet, og med udvidelsen bliver der skabt mulighed for endnu flere aktiviteter. I Salling Fondene er vi glade for at støtte et projekt, der favner både idræt, frivillighed og sociale fællesskaber, og som skaber liv for mange forskellige brugere,” siger Karin Salling, næstformand i Købmand Herman Sallings Fond.
Aarhus Kommune har støttet projektet med 14 mio. kr., herunder en tillægsbevilling fra Anlægspuljen 2025 på 9 mio. kr., og har gennem hele forløbet givet opbakning til udvidelsen af Egelund Idrætscenter.
Kulturrådmand Jesper Kjeldsen siger:
”Jeg glæder mig på alle måder over, at den store lokale indsats for at udbygge Egelund Idrætscenter nu har fået det sidste økonomiske skub og kan sættes i gang. Det viser, hvordan stærke lokale kræfter kan drive en udvikling. Der er ingen tvivl om, at der brug for flere idrætsfaciliteter og mødesteder i Aarhus Kommune, og jeg er overbevist om, at Ny Egelund både vil blive et fælles samlingssted og styrke det lokale engagement. Ny Egelund er meget mere end mursten, det skal også skabe rammer for bevægelse, meningsfulde fællesskaber og hverdagsliv. Alt det, der giver livskvalitet.”
En målrettet indsats for fællesskaber
Udvidelsen af Egelund Idrætscenter understøtter BMI’s ambition om at prioritere fællesskab lige så højt som aktivitet og skabe de bedst mulige rammer for frivillighed, fællesskab og engagement. Gennem de seneste år har foreningen arbejdet målrettet for at skabe nye fællesskaber og gøre det lettere for flere at engagere sig i lokalsamfundet gennem for eksempel frivilliginitiativet Sammen om Beder-Malling. Derfor er det en vigtig del af projektet at skabe bedre rammer for de sociale, kulturelle og frivillige fællesskaber, som allerede præger Egelund i dag. Her mødes unge trænere på tværs af idrætsgrene gennem BMI’s trænerakademi, forældre på barsel skaber nye netværk, seniorer samles om motion og samvær, og frivillige arrangerer fællesspisninger, foredrag og aktiviteter i samarbejde med lokale foreninger og biblioteket. Samtidig skabes der plads til aktiviteter, som ikke traditionelt forbindes med en idrætsforening, herunder madklubber, brætspil, computerkodning og kreative fællesskaber. De nye faciliteter skal sikre plads til flere fællesskaber og gøre Egelund til et endnu stærkere samlingspunkt for hele Beder-Malling.
Beder-Malling Idrætsforening
Egelund Idrætscenter
Bredgade 5, 8340 Malling
CVR.: 76078610
CFR.: 1299025
Hovedforeningens konto: 1917 9170058806
MobilePay: #110905
Aktiviteter under hovedafdeling: 1917 7563653218